Główna treść strony

Wersja do wydrukuWyślij e-mailemPDF version

Obecnie wszystkie opublikowane na stronie Urzędu szablony formularzy mogą być wypełniane zarówno za pomocą Adobe Reader w wersjach 8, 9, X, XI i Adobe Acrobat Reader DC, jak i za pomocą programu Foxit Reader, dostępnego nieodpłatnie na stronie producenta.

Przypominamy, że Adobe Reader XI oraz Adobe Acrobat Reader DC pozwala wysłać dane z formularza tylko jako załącznik wiadomości poczty elektronicznej i tylko w przypadku, gdy na komputerze jest skonfigurowany domyślny klient poczty typu MS Outlook, co sprawia problemy osobom obsługującym konta web-mail za pomocą przeglądarki internetowej. Właśnie w takich przypadkach sugerujemy użycie Foxit Reader, który w odróżnieniu od starszych wersji Adobe Reader może być bez przeszkód instalowany także w systemie Windows 8, 8.1, 10.

Foxit Reader umożliwia zapisanie wypełnionego formularza wraz z danymi lub wyeksportowanie samych danych w postaci pliku xml. Po wypełnieniu i zatwierdzeniu formularza należy w tym celu użyć komend menu: Form – Export – To File, a następnie wskazać lokalizację i nazwę pliku.

UWAGA: W przypadku, gdy w używanej wersji programu Foxit Reader stwierdzi się brak możliwości wpisywania polskich liter diakrytycznych „ą, ć, ę, ł, ń, ó, ś, ź, ż”, zaleca się wcześniejsze przygotowanie informacji przeznaczonych do wpisania w polach tekstowych formularza korzystając z dowolnego edytora tekstowego (np. Notatnik w systemie MS Windows). Podczas wypełniania formularza można wówczas szybko przenosić całe fragmenty tekstu techniką kopiuj-wklej, co rozwiąże problem polskich znaków w programie Foxit Reader.

Szczegółowa instrukcja wypełniania formularzy dostępna jest w formie elektronicznej w poniższym załączniku.

ZałącznikWielkość
PDF icon Instrukcja wypełniania formularzy6.65 MB